Działalność świetlic środowiskowych z PO FIO

W dniu 11.06.2011 r. dzieci i młodzież uczęszczająca do świetlic środowiskowych z PO FIO realizowanych przez Stowarzyszenie „Nasz Włostów” mieli możliwość wyjazdu do Teatru im. Wandy Siemaszkowej do Rzeszowa na przedstawienie „Ożenek”-M. Gogola. To świetna komedia, ale to również celna satyra obyczajowa . Gogol zrezygnował w niej z miłosnej intrygi prowadzącej pomimo piętrzących się przeciwności losu do szczęśliwego zakończenia. Chociaż dramat powstał w połowie dziewiętnastego wieku , nie stracił nic ze świeżości . Charakter człowieka jest odporny na zmiany i upływ czasu.

Dla uczestników ścieżki teatralno-tanecznej ten wyjazd był niecodziennym przeżyciem bo po obejrzeniu tak wspaniałego przedstawienia mieli możliwość wejść na scenę , zobaczyć miejsca gdzie powstaje scenografia , kostiumy i rekwizyty, uczestnicy poznali obsługę techniczną przedstawienia. Poznali także historię Teatru w Rzeszowie i zwiedzili miejsce pamięci poświęcone Wandzie Siemaszkowej wielkiej aktorce teatralnej i dyrektorce teatru .W foyer obejrzeli wystawę poświęconą papieżowi Bł. Janowi Pawłowi II.
Uczestnicy wyjazdu zetknęli się też z twórczością artysty pochodzącego z Rzeszowa Józefa Szajny. Jest to jeden z najwybitniejszych artystów świata i sztuki. Malarz , scenograf, reżyser, twórca autorskich przedstawień, Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestnik walki antyfaszystowskiej, aresztowany był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz o Buchenwaldzie.
13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej Józefa Szajny w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie otwarto Szajna Galerię. Jest to jedyna na Polsce i świecie stała ekspozycja prac profesora Józefa Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Wszystkie dzieła w Galerii są darem Profesora dla Rzeszowa- miasta w którym się urodził. W Galerii prezentowane są 54 prace : monumentalne obrazy , rysunki, collage, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli Szajny. Przestronne pomieszczenie Galerii wypełnione pracami jednego z najwybitniejszych twórców teatralnych XX wieku posiada niepowtarzalny nastrój i klimat. Jest to idealne miejsce do przeprowadzenia lekcji o sztuce i zajęć plastycznych.