Żeby Polska była Polską

W dniu 11 listopada w Opatowie w Restauracji  Żmigród odbył się  II Wieczór z pieśnią patriotyczną .  Okazją do spotkania była 93 rocznica odzyskania niepodległości, święto dane przez Bożą Opatrzność   i  wywalczone przez polaków. Organizatorami spotkania był Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowie  Tomasz Stańko i  Stowarzyszenie  „Region Świętokrzyski”. Wieczór z pieśnią patriotyczną zgromadził  grono znakomitych gości , wśród których znalazła się Senator RP Beata Gosiewska, Poseł RP Jarosław Rusiecki, burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt ze w tym artystycznym wydążeniu uczestniczyli  przedstawiciele Akcji Katolickiej  Opatowa i Włostowa.  Na to przedsięwzięcie złożyły się pieśni patriotyczne z czasów legionów w wykonaniu młodzieży licealnej i recytacja  wspomnień  z pamiętnika  legionisty, który brał udział  w bitwie pod Konarami w roku 1915, która swoim zasięgiem obejmowała Kaczyce Grocholice, Włostów i Nikisiałki Małą i Dużą.

Prowadzący  Tomasz Staniek zaprosił wszystkich uczestników do wspólnego śpiewania „Organizacja takich wieczorów jednoczy ludzi , wielka radością jest młodzież i dzieci obecna na spotkaniu , mamy wiec nadzieję że w przyszłości będą kultywować polską tradycję i kulturę . Dla nas także  chwilą refleksji jakim każdy z nas jest polakiem i patriotą , jak ja kocham ojczyznę i czy byłbym zdolny oddać za nią życie.- „Chcąc poznać historię legionów trzeba się wsłuchać w słowa pieśni legionowych „ – to słowa Józefa Piłsudzkiego. -Geneza powstania pieśni legionowych to uczucia żołnierzy;  myśli, tęsknota za domem rodzinnym, ukochaną i wolną ojczyzną , powstawały one wśród mogił i  krzyży  wzbudzały ducha polskości. Jak powiedział obecny na spotkaniu  poseł J. Rusiecki – „Potrzeba włączenia się w śpiew pieśni patriotycznej zawsze towarzyszyła polakom. W XIX wieku gdy Polska była w niewoli , podobne pieśni śpiewano w polskich domach po cichutku i nieustannie rozbudzano pragnienie wolności , przez całe lata pielęgnowano patriotyzm w pokoleniach polaków”.  To oryginalne przedsięwzięcie   organizatorów przygotowane w klimacie OPATÓW – Miasto u źródeł historii 1282-2112  uwieńczone zostało pełnym sukcesem.

W ten sposób wydająca się początkowo mało potrzebna inicjatywa wpisała się w rytm życia regionu świętokrzyskiego .  Na podsumowanie niech wystarcza słowa senator RP Beaty Gosiewskiej- „My musimy dbać o to żeby polska była rzeczywiście  wolną, a będzie wolna wtedy gdy nam polakom będzie się żyło godnie . Myślę że to jest obowiązek naszego pokolenia dbać o naszą ojczyznę po to żeby ona była naprawdę wolna , że ci młodzi ludzie jak dorosną będą dbać o nią, będą mieli zasady i poczucie odpowiedzialności za ojczyzną i tylko wtedy nasza ojczyzna  Polska będzie wolna . A my będziemy się czuć szczęśliwymi obywatelami naszego kraju”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *